Kifoz Nedir?

  • Blog Header Image

Kifoz Nedir?

Kifoz yalnızca küçük çocuklarda değil, yaşlılarda da tehlikeli bir hastalık.Skolyoz genellikle gerçek bir sağlık sorununa neden olmazken, kifoz daha az bilinmesine rağmen başlı başına hayati tehlike oluşturabilir.

Halk arasında kamburluk olarakta bilinen kifoz, omurganın öne eğrilmesi durumudur. Aslında omurga sırt bölgesinde zaten öne eğik (kifotik), bel bölgesinde ise çukur (lordotik) bir görünümdedir. İşte sırttaki öne eğikliğin normalin üzerine çıkması (50-60 dereceden fazla olması) ya da beldeki çukurluğu düzelmesi (15 derecenin altına inmesi) ya da kaybolması durumunda kifoz ortaya çıkıyor.  

 

Kifoz Ne Kadar Sürede Düzelir?

Kamburluk yani kifoz hastalığının ne kadarlık bir süreçte düzeleceği hakkında net bilgi vermek mümkün olmaz. Hastalığın bulunduğu evre ve türü terapi süresini etkileyen en önemli unsurlar arasında yer alır. Öncelikle hastalığın türlerini yakından tanımak gerekir. Kamburluk (kifoz) türleri hakkında şunlardan bahsedilebilir;

  • Scheuermann Kifozu

Bu kamburluk türü omurganın sırt bölümünde yer alan omurların arka kısmında fazla gelişme gösterir. Bu gelişme neticesinde de öne doğru kamalaşarak eğilmesine neden olur. Kifoz genel olarak sırt bölgesinde görülen bir hastalıktır. Ancak bel ve sırt arasında da meydana gelebilir. Bu kamburluk türü yavaş bir şekilde ilerleme kaydeder. Bu nedenle de ilk zamanlarda ağrı olmadığından ya da az olduğundan fark etmek zor olabilir.

Hasta bu türde istediğinde dik durabilir. Ancak yapısal olan kifozlarda istese de hastanın dik durma imkanı olamaz. Scheuermann kifozu genelde 9 yaş ila 13 yaş arasında görülür. Yaş sınırları çocuklarda her iki cinsiyet için de aynı orandadır. Bu kamburluk türünü yaşayan kişilerde aynı zamanda skolyoz da görülme riski yüksektir. Skolyoz en zor olan omurga sorunları arasında yer almaktadır.

  • Postuel Kifoz

Postuel kifoz ise duruş bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. En önemli nedeni ise omurga ve omurga kaslarında bulunan kaslar arasında bir kondisyon eksikliğindedir. Sportif alışkanlıklar kazanıldığında ve düzenli egzersiz yapıldığında bu bölgedeki kaslar güçlendirilebilir. Kasların güçlendirilmesi ile birlikte bu problemin de önüne geçmesi mümkün olabilir. Eğer çocukluk döneminde bir duruş bozukluğuna bağlı olarak kamburluk söz konusu ise bu dönemde çocukları uygun bir spor dalına başlatılabilir.

Kifoz endişeleri taşıyan bir hastanın tanı işlemleri fiziki ortopedi muayenesi ile ortaya çıkar. Bunun yanında ek olarak omurganın kemikli yapılarını ve omurilik durumunu birlikte değerlendirmek bilgi edinmek için önem taşır. Kesin bir tanı için ise röntgen ve ya bilgisayarlı tomografi kullanılır. Bu tanı yöntemleri ile kemik yapılarındaki tüm eğriliklerin derecesi ölçülebilir. Daha sonra da MR çekilerek omurilik ve çevresindeki yumuşak dokuların değerlendirmesi yapılamkatadır.

 

Kifoz Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kifoz yaş fark etmeksizin oldukça ciddi hastalıklar arasında yer almaktadır. Zamanında müdahale edilmediğinde kişilerde yalnızca bel ve sırta etki etmez. Aynı zamanda iç organların da olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Bunun yanında kişiler tedavi olmadıklarında ve yaş ilerlemeye başladığında iyileşme olanakları da en aza iner. Bu süreçte göğüs kafesi deforme olarak kalbe zarar vermeye başlamaktadır. Bunun yanında akciğerler de olumsuz etkilenmeye başlar. Hastalar yeterli oksijen alışverişini gerçekleştiremez. Bu da kan pompalama hızını en aza indirir. Bu durum da tüm organlar üzerinde olumsuz etkiler ortaya çıkarır. Zamanla artış gösteren kamburlaşma hastaların bel esnekliğini en aza indirir ve sırf fıtığı, bel fıtığı gibi sorunlara nedeni oluşur. Omurgayı dik tutan kas ağrıları da ortaya çıkarır. Kireçlenmelere de zemin hazırlayan bir durumdur.

Çocukları kifozdan korumanın birtakım yolları bulunur. Çocukların okul çantalarının 4-6 kg’dan fazla olmamasına dikkat edin. Çantasını sırtının orta kısmında taşımasına önem verinmektedir. Aynı zamanda çanta askılarını sırt bölgesinin aşağısına inmeyecek şekilde ayarlanmasına dikkat edilmelidir. Çantaları tek omuzda değil de iki omuzda taşımaları oldukça önem arz eder. Masada çalışırken mutlaka doğru pozisyonda oturmasına dikkat etmeniz gerekir. Evdeki çalışma ortamının uygun şekilde düzenlendiğinden emin olunmalıdır. Yaş ve gelişimine en uygun olan çalışma masası seçilmelidir. Sırt destekli bir sandalyede oturmasına dikkat edilmelidir. Bu dönemde alacağınız basit önlemler çocukların ilerleyen yaşlarında da bu hastalık riskini en aza inmesine sebep olur.